5 rzeczy, których nikt Ci nie powie o odchudzaniu

Utrata wagi to więcej niż wymówka do zakupu nowych ubrań. Spadek wagi ciała tylko o 5 do 10% może poprawić ogólny stan zdrowia i zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych, takich jak choroby serca i cukrzyca. Ale zrzucenie niechcianych kilogramów może mieć również mniej widoczne efekty, i to nie zawsze na lepsze – mówi dr Adam Tsai, lekarz w Kaiser Permanente Colorado i rzecznik Towarzystwa Otyłości. Oto dobre i złe rzeczy, których normalnie nie słyszy się o odchudzaniu.

Twoja pamięć może się poprawić

W szwedzkim badaniu z 2013 roku starsze kobiety uzyskały lepsze wyniki w testach pamięci po sześciu miesiącach realizacji planu odchudzania. Skany mózgu wykazały większą aktywność w trakcie procesu kodowania (gdy tworzone są wspomnienia) oraz mniejszą aktywność w trakcie odzyskiwania pamięci, co wskazuje na większą skuteczność przypominania. „Zmieniona aktywność mózgu po utracie wagi sugeruje, że mózg staje się bardziej aktywny podczas przechowywania nowych pamięci i dlatego potrzebuje mniej zasobów mózgu do zapamiętywania przechowywanych informacji”, powiedział dr Andreas Pettersson, autor badań, w komunikacie prasowym. Poprzednie badania wiązały również otyłość ze słabą pamięcią, zwłaszcza u kobiet w kształcie gruszki, które noszą dodatkowe kilogramy wokół bioder.

Żywność może smakować inaczej

Utrata dużej ilości wagi w krótkim czasie może zmienić Twoje kubki smakowe. Ostatnie badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Stanforda wykazało, że po operacji bariatrycznej 87% pacjentów zgłosiło zmianę swojego zmysłu smaku. Około połowa stwierdziła, że jedzenie smakowało ostrzej, podczas gdy druga połowa stwierdziła, że smakowało nudniej. Wynik: ci, którzy próbowali żywności mniej intensywnie po operacji stracili 20% więcej wagi w ciągu trzech miesięcy, niż ci, którzy mówili, że jedzenie smakowało mocniej. Autorzy badania twierdzą, że potrzeba więcej badań, aby określić, dlaczego zmiana smaku ma miejsce, ale inne, przeprowadzone niedawno badanie wykazało podobne wyniki. Badanie, przeprowadzone w Leicester Royal Infirmary w Wielkiej Brytanii, wykazało, że trzy czwarte pacjentów po operacji utraty wagi rozwinęło niechęć do niektórych produktów spożywczych po operacji, najczęściej mięsa i produktów mlecznych.

Suplementy wcale nie są potrzebne

Istnieje ogólne przeświadczenie, że suplementy diety są najlepszym rozwiązaniem aby szybko i skutecznie schudnąć. Pomimo tego, że istnieje naprawdę wiele skutecznych specyfików jak Nutrimex, o którym więcej przeczytasz tutaj https://www.polskayear.pl/nutrimex/, to wcale nie jest to konieczność. Okazuje się, że jedyne co potrzebujesz, aby szybko dojść do wymarzonej sylwetki to ujemny bilans kaloryczny. Więc od dzisiaj licz wszystko co konsumujesz!

Praca będzie bardziej przyjemna

Kiedy nosisz przy sobie dodatkowe kilogramy, ćwiczenia mogą sprawić, że stawy będą bolały, a płuca spalą się bardziej niż ktoś, kto ma normalną wagę, mówi dr Tsai. Kiedy zaczniesz się szczupać, ćwiczenia zaczną sprawiać wrażenie mniejszego wysiłku, a bardziej zabawnego, energetyzującego doświadczenia, które powinno być. Ponadto, bycie lżejszym może również sprawić, że będziesz szybszy i silniejszy. Weźmy na przykład bieganie: Powszechnie uważa się, że za każdy utracony funt, sportowiec może ogolić się dwie sekundy mniej niż na milę.

Twoje zdrowie oczu poprawi się

Matthew McConaughey powiedział ankieterom, że jego szybki spadek wagi w ramach przygotowań do roli ofiary AIDS w Dallas Buyers Club spowodował, że zaczął tracić wzrok. Może to być wynikiem ekstremalnego ograniczenia kaloryczności lub niedoborów żywieniowych, ale dla większości ludzi utrata wagi może faktycznie chronić ich wzrok przed warunkami związanymi z otyłością, takimi jak cukrzyca typu 2.

Na przykład badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Georgia w 2013 r. wykazało, że wyższy odsetek tkanki tłuszczowej związany jest z niższym poziomem antyoksydantów lutienu i zeaksantyny w tkance siatkówki. „Wyniki wskazują, że adipozycyjność może wpływać na stan odżywienia siatkówki” – pisali autorzy. „Takie powiązania mogą być jedną z przyczyn, że